8ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

ΟΑΣΗ ένα νησί στη θάλασσα της ερήμου

Οι οάσεις είναι πολύ σημαντικές για τους κατοίκους της ερήμου. Χωρίς αυτές οι άνθρωποι των περιοχών αυτών δεν θα μπορούσαν να ζήσουν . Αποτελούν κατά κάποιo τρόπο έναν μικρό παράδεισο για αυτούς γιατί εκεί βρίσκουν σκιά , νερό , χτίζουν σπίτια και καλλιεργούν τη γη . Ζουν ο ένας δίπλα στον άλλο και έτσι υπάρχει συντροφικότητα , συμπαράσταση αλληλοβοήθεια .

Όταν λέμε οι οάσεις είναι νησιά στη θάλασσα της ερήμου εννοούμε ότι η έρημος μοιάζει με μια απέραντη θάλασσα και οι άνθρωποι που ταξιδεύουν σε αυτή δεν ξέρουν που να πάνε ,που να βρουν ένα μέρος για να ξαποστάσουν και να χορτάσουν την δίψα τους από το πολυήμερο ταξίδι στην έρημο. Όταν βλέπουν από μακριά μια όαση είναι σαν να βλέπουν ένα νησί μέσα στη απέραντη θάλασσα , ένα καταφύγιο για τα καραβάνια που ταξιδεύουν ,αλλά και για άλλους ένα μέρος να σταθούν , να καλλιεργήσουν γη. Να αποκτήσουν νέες παρέες που θα τους βοηθάνε και θα τους συμπαραστέκονται. Μια νέα κατοικία.

Η μαγική λοιπόν λέξη που δικαιολογεί τον παραπάνω χαρακτηρισμό για τις οάσεις είναι το νερό.

Την εργασία έκαναν οι

Ηλιάδου Νατάσα , Ποντίκης Ιωάννης , Λεωνίδης Γιωργος