Σημαντικές συνδέσεις

YΠ.Ε.Π.Θ.:
Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων
Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο:
Ο επίσημος παροχέας υπηρεσιών διαδικτύου.
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο:
Ενημερώσεις για γεγονότα που αφορούν στην εκπαίδευση, ο κόσμος των σχολείων.
Δάσκαλος:
Βασική, στοιχειώδης, δημοτική, δημοτικό,εκπαίδευση, δάσκαλος,σχολείο, μαθητής,τάξη, μάθημα,γιορτή, τραγούδι, νόμος,νομοθεσία, χειροτεχνίες, λογισμικό, εργασίες.
e-φημερίδα:
Σχολική εφημερίδα, διαδικτυακό περιοδικό. Συμμετέχουν μαθητές από όλη την Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό.
Λογότοπος:
Τα Πάθη των φωνηέντων-Σχηματισμός λέξεων.
Παιδικές Κατασκευές:
Υλικά - Οδηγίες για παιδικές κατασκευές που αφορούν το μάθημα των τεχνικών στο Δημοτικό - Νηπιαγωγείο.
Παιχνίδια για την αυλή:
Κατάλογος κανονισμών παιχνιδιών που παίζονται σε ανοικτούς χώρους.
Teach.gr:
Εκπαιδευτικά θέματα
edra.gr:
Εκπαιδευτικά θέματα
Παγκόσμια και ελληνική γεωγραφία:
Παγκόσμιος άτλαντας με πολλές πληροφορίες για κάθε ήπειρο και χώρα στα ελληνικά. Πληροφορίες και για όλη την Ελλάδα.
ΙΜΕ:
Ιδρυμα μείζονος Ελληνισμού
Διαδίκτυο και διδασκαλία:
ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία και όχι μόνο.
Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές:
Εκθετήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
Ελληνικός Πολιτισμός:
Σελίδες σχετικές με τον ελληνικό πολιτισμό
Επιστήμη-Τεχνολογία:
Πύλη για θέματα επιστήμης και τεχνολογίας
Μεταφραστής:
Αυτόματος Μεταφραστής
Ευρώ - Συνάλλαγμα:
Μετατροπέας Συναλλάγματος

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

Εθνικό Ιστορικό Μουσείο:
                                                                                                  Περιήγηση στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.

Η Άλωση της Πόλης 29 Μαΐου 1453
Κωνσταντινούπολη, εάλω η Πόλις, οι πρωταγωνιστές, κείμενα-μάρτυρες, μετά την άλωση, πηγές, θρήνοι, από την Πόλη στην Ινσταμπούλ
1821-2001: Βουλή των Ελλήνων:
180 χρόνια από την ελληνική επανάσταση
Η επανάσταση του 1821:
Νεοελληνικός διαφωτισμός, η Φιλική Εταιρεία, η επανάσταση στη Μολδοβλαχία, η επανάσταση στον ελλαδικό χώρο, η διπλωματική δραστηριότητα, ο φιλελληνισμός, η πολιτειακή οργάνωση των Ελλήνων.
Σημαίες :
                                                                                                           Σημαίες στην Επανάσταση.
Ο Μακρυγιάννης στο Internet:
Όλο το έργο του Μακρυγιάννη.
Ρήγας Βελεστινλής, ο Βαλκάνιος επαναστάσης:
Ο βίος, τα έργα του, η παράδοση, ο Θούριος, η επίδραση των ιδεών του
Ελληνική Ιστορία:
`Ολη η Ελληνική Ιστορία στο διαδύκτιο από το Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.
Η Ελλάδα 1923 - 1945:
α) Μεσοπόλεμος 1923 - 1940 : Εσωτερική-εξωτερική πολιτική, κοινωνία, οικονομία, πολιτισμός.
β) Η Εποχή του Β΄Παγκοσμίου πολέμου 1940 - 1945 : Β΄Παγκόσμιος πόλεμος, κατοχή, αντίσταση, απελευθέρωση(εικόνες- ντοκουμέντα-φωτογραφίες της εποχής)
95 χρόνια από την έναρξη του Μακεδονικού Αγώνα:
Μακεδονία το μήλο της έριδας, η δράση των Βουλγάρων, η εξέγερση του Ίλιντεν, η ελληνική αντίδραση, η δράση των ελληνικών σωμάτων, ο αγώνας των αμάχων, η δικαίωση κ.ά.
19η Μαΐου: Γενοκτονία των Ποντίων:
Ο Πόντος κάτω από τον τουρκικό ζυγό, η πρώτη δοκιμασία, ελπίδες ελευθερίας, η έξοδος, η εγκατάσταση στις νέες πατρίδες.
Εξηκοστή επέτειος από τη μάχη της Κρήτης:
Το ιστορικό των μαχών.
Βαλκανικοί-Α΄Παγκόσμιος-Β΄Παγκόσμιος:
Ευρωπαϊκή τέχνη κατά το 19ο αιώνα, Βαλκανικοί, Α΄Παγκόσμιος, Μικρασιατικός, Β΄Παγκόσμιος, Κατοχή και Αντίσταση, Εμφύλιος.
Πενήντα χρόνια από τον εμφύλιο:
Τα διδάγματα του Εμφυλίου, Τα θύματα και το μέγεθος των καταστροφών, Χρονικό των γεγονότων του Εμφυλίου, Ο ρόλος των ξένων, Η πολιτική αστάθεια της περιόδου 1946-49, Οι τρεις μεγάλες πολιτικές δολοφονίες, Ο κανονιοβολισμός της Θεσσαλονίκης, Το σχέδιο "Πυρσός"

bar.gif (4535 bytes)

Γιώργος Σεφέρης:
Ο Έλληνας ποιητής
΄Ελληνες Συγγραφείς:
                                                                                                             'Εργα Ελλήνων Συγγραφέων μέχρι και το 19ο αιώνα.
Θεόδωρος :
Στα βήματα ενός μοναχού του 10ου αιώνα στο Βυζάντιο.

bar.gif (4535 bytes)

Θεσσαλονίκη, η νύφη του Θερμαΐκού:
Ιστορία, μνημεία, μουσεία κ.ά.
Θεσσαλονίκη πολυπρόσωπη πόλη:
Εργασία σχετικά με την ιστορία της Θεσσαλονίκης.
΄Ολυμπος:
Ολυμπος, Λιτόχωρο
Καππαδοκία, το 8ο θαύμα του κόσμου:
Ιστορία, τα χριστιανικά μνημεία, οι καμινάδες των νεραϊδών, οι υπόγειες πόλεις, οι εκκλησίες κ.ά.
Αύγουστος ο μήνας της Παναγίας:
Η ομορφιά της Παναγίας, η Παναγία Σουμελά, η Παναγία της Θάσου, η Παναγία της Σιάτιστας.
Ο άνανδρος τορπιλισμός της "Έλλης" στην Τήνο
Οι Θησαυροί του Αγίου Όρους:
Περιβάλλον, αρχιτεκτονική, κειμήλια κ.ά.
Άγιον Όρος, ένας κόσμος ονείρου και προσευχής:
Περιβάλλον, αρχιτεκτονική, ζωγραφική κειμήλια κ.ά.
Πασχαλινά έθιμα στην Ελλάδα:
Ήθη και έθιμα του Πάσχα.

dogrun.gif (12972 bytes)

1)Εικόνες zip:
Εικόνες σε μορφή zip για την δημιουργία ταμπλό κατά την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.(1,14ΜΒ)
2)Εικόνες zip:
Εικόνες σε μορφή zip για την δημιουργία ταμπλό κατά την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. (743ΚΒ)
3)Εικόνες zip:
Εικόνες σε μορφή zip για την δημιουργία ταμπλό κατά την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. (535ΚΒ)
4) Αρχείο Αγωνιστών της Επανάστασης του 1821:
Πηροφοριακά στοιχεία για όλους τους αγωνιστές της επανάστασης του 1821. Προσφέρεται σε μορφή zip στο πρόγραμμα Acrobat Reader το αρχείο από την ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ στα πλαίσια του προγράμματος-έκθεσης με τίτλο: 180 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (566 ΚΒ)
     5) Το χρονολόγιο της Επανάστασης:
Χρονολόγιο ιστορικών γεγονότων από το 1935 μέχρι το 1947. Προσφέρεται σε μορφή zip στο πρόγραμμα Acrobat Reader το αρχείο από την ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ στα πλαίσια του προγράμματος-έκθεσης με τίτλο: 180 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (325 ΚΒ)

Αν οι εικόνες σας άρεσαν στείλτε μας ένα mail στην διεύθυνση: jharizan@iname.com
Τα παιδιά της Ε2 τάξης του σχολείου μας που τις συγκέντρωσαν θα χαρούν πολύ.

Κατασκευή - Συντήρηση ιστοσελίδων Χαριζάνης Γιάννης