Ανακοινώσεις H πέμπτη τάξη στο Σιδηροδρομικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

H πέμπτη τάξη στο Σιδηροδρομικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 25/1/2023 τα τρία τμήματα της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας, επισκέφτηκαν το  Σιδηροδρομικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Εκεί ξεναγήθηκαν στις αίθουσές του, όπου είδαν από κοντά εξαρτήματα, στολές και αντικείμενα που χρησίμευαν στους σιδηροδρομικούς παλιότερων χρόνων. Παράλληλα στον αύλειο χώρο είχαν την ευκαιρία να μάθουν για  τη λειτουργία της ατμομηχανής και του παλιού σιδηροδρομικού σταθμού, αλλά και να θαυμάσουν από κοντά την τραπεζαρία και την κλινάμαξα του διάσημου Orient Express.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ