Ανακοινώσεις ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ

Επίσκεψη στην έκθεση

«Ταξίδι στον κόσμο των αρχαίων μαθηματικών»

Την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τμημάτων της Ε΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση: «Ταξίδι στον κόσμο των αρχαίων μαθηματικών» που οργανώνει το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στον χώρο της ΔΕΘ.

Ξεκινώντας από την αρχαία Αίγυπτο και τη Μεσοποταμία και καταλήγοντας στις σύγχρονες θεωρίες αστροφυσικής, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την εξέλιξη της μαθηματικής σκέψης, να γνωρίσουν αρχαίους μαθηματικούς που θεμελίωσαν τα Μαθηματικά ως επιστήμη αλλά και τα επιτεύγματά τους και να συμμετάσχουν σε βιωματικά παιχνίδια μαθηματικών. Τέλος, ανακάλυψαν, διαπίστωσαν και συνειδητοποίησαν πως τα Μαθηματικά βρίσκονται παντού στη  ζωή μας!

ΦΩΤΟ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ

ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑΣ Ο ΔΡ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑΣ Ο ΔΡ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ

Σήμερα ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Δρ. Δημήτριος Σιδηρόπουλος, μετά από την ανάληψη των νέων καθηκόντων του, είχε συνάντηση γνωριμίας με το Σύλλογο Διδασκόντων του 8ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΚΑΤΟΧΗΣΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΚΑΤΟΧΗΣ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Επετείου της Απελευθέρωσης της πόλης από ταγερμανικά στρατεύματα κατοχής, στη σχολική μας μονάδα πραγματοποιήθηκε εκδήλωση την οποία επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Δημήτριος Δρογίδης, Κατερίνα Αποστολίδου, Θρασύβουλος

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ “Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ”ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ “Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ”

Ο μαθητής Μ. Ν. και η μαθήτρια Τ. Μ. της τάξης ΣΤ1 διακρίθηκαν με έπαινο στη β΄ φάση του διαγωνισμού μαθηματικών «Μικρός Ευκλείδης 2023» που οργάνωσε το παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας