Ανακοινώσεις “ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1917” ΣΤΟ ΄΄ΟΛΥΜΠΙΟΝ΄΄

“ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1917” ΣΤΟ ΄΄ΟΛΥΜΠΙΟΝ΄΄

Η Ε τάξη  του σχολείου μας πραγματοποίησε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη στον ιστορικό κινηματογράφο “Ολυμπιον”.

Στην αίθουσα “Παύλος Ζάννας” σε μια ιδιωτική  προβολή, για τους μαθητές και τις μαθήτριες μας, είδαμε την ταινία “Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη”.

Η ταινία διαπραγματεύεται την μεγαλύτερη καταστροφή που έχει υποστεί η Θεσσαλονίκη τον 20ο αιώνα, την πυρκαγιά του 1917 και τον επανασχεδιασμό της πόλης με βάση το σχέδιο του Γάλλου αρχιτέκτονα Ερνέστ Εμπράρ.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την προβολή και γνώρισαν μια σημαντική πτυχή της ιστορίας της πόλης μας.

ΔΩΡΕΑ Η/ΥΔΩΡΕΑ Η/Υ

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη δωρεά μιας καινούργιας οθόνης και μιας ανακατασκευασμένης κεντρικής μονάδας, που τοποθετήθηκαν στο Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας.

ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ

Σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υλοποιεί το πρόγραμμα «Σχολικά γεύματα» σε Δημοτικά Σχολεία της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ανατ.