Ημέρα: 22 Απριλίου 2024

ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πόσο σημαντικό είναι να τρώμε υγιεινά; Ποιες τροφές είναι υγιεινές; Τι μας δείχνει η πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής; Αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα που προσπάθησε η Διαιτολόγος να απαντήσει στη συνάντηση που είχε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄τάξης του σχολείου μας τη Τρίτη 16 Απριλίου 2024.

Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ-ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ-ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ

Η Αξία της Τρίτης Ηλικίας – Κατανοώντας και Φροντίζοντας τον Παππού και τηΓιαγιά. Ανάπτυξη και υλοποίηση δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο από το Υπουργείο Υγείας για το σχολικό έτος 2023-2024.

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ- ΦΥΤΕΥΣΗ ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ-ΘΑΜΝΩΝΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ- ΦΥΤΕΥΣΗ ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ-ΘΑΜΝΩΝ

Η δημιουργία κήπου στον αύλειο χώρο του σχολείου αποσκοπεί σε ένα όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα, τη φυσική δραστηριότητα των παιδιών και την εφαρμογή μεθόδωνβιωματικής διδασκαλίας , πρακτική που οδηγεί σε περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών. Στο πλαίσιο αυτό ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός του Β1 Λιβάς Γ. μαζί με τους/τις μαθητές/τριές του φύτεψαν άνθη

FROHE OSTERN!FROHE OSTERN!

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών οι μαθητές*τριες έμαθαν γιατα ήθη και έθιμα της Γερμανίας σε σχέση με το Πάσχα.Ζωγράφισαν και κατασκεύασαν ένα Osterbaum (δέντρο του Πάσχα).Η υπεύθυνη κ. Κιχάκη Αναστασία και οι μαθητές*τριες του γερμανικού τμήματοςΣΤ΄1 και Στ΄2 σας εύχονται “Καλό Πάσχα”.