Ανακοινώσεις ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024, η ΣΤ΄ Τάξη επισκέφτηκε το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν σε αίθουσες του μουσείου, παρατήρησαν και μελέτησαν αντικείμενα, φωτογραφίες και πηγές που εκτίθενται εκεί. Παράλληλα έλυσαν αινίγματα και αποκρυπτογράφησαν μηνύματα γραμμένα με τον κρυφό κώδικα των Μακεδονομάχων, ξεδιπλώνοντας έτσι το νήμα της ιστορίας μιας σημαντικής περιόδου για τη Μακεδονία.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Π/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Π/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Στα πλαίσια της επικοινωνίας και συνεργασίας του σχολείου με την οικογένεια, ο Διευθυντής Π.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης, κ. Ευάγγελος Κελεσίδης απευθύνει πρόσκληση προς τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών σχολικών μονάδων